23-02-09

And the winners are...

Zoals verwacht is de Britse film Slumdog Millionaire de grote winnaar geworden van de 81e uitreiking van de Academy Awards. De film van Danny Boyle wist acht van zijn tien nominaties te verzilveren en liet daarmee vooral The Curious Case of Benjamin Button beteuterd achter. Fincher en co konden slechts drie van hun dertien nominaties verzilveren, maar ook dat lag in de lijn der verwachtingen.

Beste Film / Beste Regie

film-en-regie

Uiteindelijk won Slumdog Millionaire in de categorieën film, regie, niet-origineel scenario, cinematografie, sound mixing, montage, muziek en liedje. Dat Slumdog Millionaire beste film, regie en scenario zou winnen, was voorspeld, maar dat de prent ook Benjamin Button en co in de meer technische reeksen aftroefde is enigszins verrassend. Danny Boyle was dan ook uitermate tevreden en betrok zijn kinderen in zijn dankwoord: My kids are too old to remember this now but, when they were much younger, I swore to them if this miracle ever happened, I would receive it in the spirit of Tigger from Winnie the Pooh, and that's what that was."

Beste Acteur / Beste Actrice

acteurs

De grootste verrassing van de avond vond plaats in de categorie beste acteur, waar niet gedoodverfd winnaar Mickey Rourke won, maar wel Sean Penn. Voor zijn rol als homoseksueel politicus Harvey Milk won Penn zijn tweede Oscar en had dat naar eigen zeggen niet verwacht: "You Commie, homo-loving, sons of a gun. I did not expect this, and I want to be very clear that I know how hard I make it to appreciate me. Penn riep ook meteen op voor gelijke rechten: "I think it is a good time for those who voted for the ban against gay marriage to sit and reflect and anticipate their great shame." Milk won ook de Oscar voor beste origineel scenario.

Kate Winslet kon haar zesde nominatie eindelijk verzilveren en vloog meteen haar man Sam Mendes rond de nek voor ze de volgende woorden sprak: "I'd be lying if I hadn't made a version of this speech. I think I was probably eight years old and staring into the bathroom mirror. I feel very fortunate to have made it all the way from there to here."

Beste Mannelijke Bijrol / Beste Vrouwelijke Bijrol

bijrollen

Heath Ledger kreeg een postume Oscar voor zijn fenomenale rol als The Joker in The Dark Knight. Ledger is na Peter Finch (voor Network in 1977) de tweede acteur die na zijn dood een Oscar wint. Vader en moeder Ledger kwamen de prijs afhalen: "We have been truly overwhelmed by the honour and respect being bestowed upon him with this award. This award tonight would have humbly validated Heath's quiet determination to be truly accepted by you all here, his peers within an industry he so loved."

De Spaanse Penelope Cruz mocht de eerste Oscar van de avond gaan ophalen als beste vrouwelijke bijrol in Woody Allens Vicky Christina Barcelona. "Has anybody ever fainted here. I might be the first one," aldus Cruz. Ze wordt meteen de eerste Spaanse die een Academy Award weet te winnen en droeg haar winst op aan haar acterende landgenoten: "to all the actors from my country".

De show

Vooraf had The Academy of Motion Picture Arts and Sciences laten verstaan dat ze nieuw leven wilde brengen in de urenlange vaak oersaaie show van de afgelopen jaren. De Australische acteur Hugh Jackman mocht daarom voor de eerste keer de presentatie voor zijn rekening nemen en hij vestigde vooral de aandacht op zijn muzikale talenten. Jackman begon met een medley van nummers die eer betoonden aan de genomineerden voor beste film. Later vervoegde hij zangeres Beyonce in een musicalmedley. Zijn openingswoorden waren: "The Academy loves to salute range… Robert Downey Jnr in Tropic Thunder. Robert, who's an American, played an Australian playing an African-American. Nominated. Whereas me, I'm an Australian who played an Australian in a movie called Australia. Hosting."

In het kader van de vernieuwing warden ook de namen van diegenen die de Oscars uitreikten angstvallig geheim gehouden. Men stapte ook af van de duopresentatie, zo mochten om Eva Marie Saint, Tilda Swinton, Angelica Huston, Whoopi Goldberg en Goldie Hawn gezamenlijk de beste vrouwelijke bijrol bekendmaken. Op de site van Empire vind je een lijstje met alle presentators en een quotering. Steve Martin, Tina Fey, Will Smith, Ben Stiller, Nathalie Portman, Jack Black en Steven Spielberg konden op het meeste bijval rekenen. James Franco, Seth Rogen, Daniel Craig en Sarah Jessica Parker waren daarentegen heel wat minder grappig.

Een overzicht van alle winnaars:

Best Motion Picture of the Year
Slumdog Millionaire
Other Nominees:
The Curious Case of Benjamin Button
Frost/Nixon
Milk
The Reader

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Sean Penn for Milk
Other Nominees:
Richard Jenkins for The Visitor
Frank Langella for Frost/Nixon
Brad Pitt for The Curious Case of Benjamin Button
Mickey Rourke for The Wrestler

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Kate Winslet for The Reader
Other Nominees:
Anne Hathaway for Rachel Getting Married
Angelina Jolie for Changeling
Melissa Leo for Frozen River
Meryl Streep for Doubt

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Heath Ledger for The Dark Knight
Other Nominees:
Josh Brolin for Milk
Robert Downey Jr. for Tropic Thunder
Philip Seymour Hoffman for Doubt
Michael Shannon for Revolutionary Road

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Penélope Cruz for Vicky Cristina Barcelona
Other Nominees:
Amy Adams for Doubt
Viola Davis for Doubt
Taraji P. Henson for The Curious Case of Benjamin Button
Marisa Tomei for The Wrestler

Best Achievement in Directing
Danny Boyle for Slumdog Millionaire
Other Nominees:
Stephen Daldry for The Reader
David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button
Ron Howard for Frost/Nixon
Gus Van Sant for Milk (2008/I)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Milk : Dustin Lance Black
Other Nominees:
Frozen River : Courtney Hunt
Happy-Go-Lucky: Mike Leigh
In Bruges: Martin McDonagh
WALL·E: Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Slumdog Millionaire: Simon Beaufoy
Other Nominees:
The Curious Case of Benjamin Button: Eric Roth, Robin Swicord
Doubt: John Patrick Shanley
Frost/Nixon: Peter Morgan
The Reader : David Hare

Best Achievement in Cinematography
Slumdog Millionaire : Anthony Dod Mantle
Other Nominees:
Changeling : Tom Stern
The Curious Case of Benjamin Button : Claudio Miranda
The Dark Knight : Wally Pfister
The Reader : Roger Deakins, Chris Menges

Best Achievement in Editing
Slumdog Millionaire : Chris Dickens
Other Nominees:
The Curious Case of Benjamin Button : Angus Wall, Kirk Baxter
The Dark Knight : Lee Smith
Frost/Nixon : Daniel P. Hanley, Mike Hill
Milk: Elliot Graham

Best Achievement in Art Direction
The Curious Case of Benjamin Button : Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo
Other Nominees:
Changeling : James J. Murakami, Gary Fettis
The Dark Knight : Nathan Crowley, Peter Lando
The Duchess : Michael Carlin, Rebecca Alleway
Revolutionary Road : Kristi Zea, Debra Schutt

Best Achievement in Costume Design
The Duchess : Michael O'Connor
Other Nominees:
Australia : Catherine Martin
The Curious Case of Benjamin Button : Jacqueline West
Milk : Danny Glicker
Revolutionary Road : Albert Wolsky

Best Achievement in Makeup
The Curious Case of Benjamin Button : Greg Cannom
Other Nominees:
The Dark Knight : John Caglione Jr., Conor O'Sullivan
Hellboy II: The Golden Army : Mike Elizalde, Thomas Floutz

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Slumdog Millionaire : A.R. Rahman
Other Nominees:
The Curious Case of Benjamin Button : Alexandre Desplat
Defiance : James Newton Howard
Milk : Danny Elfman
WALL·E : Thomas Newman

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Slumdog Millionaire : A.R. Rahman, Sampooran Singh Gulzar("Jai Ho")
Other Nominees:
Slumdog Millionaire : A.R. Rahman, Maya Arulpragasam("O Saya")
WALL·E : Peter Gabriel, Thomas Newman("Down to Earth")

Best Achievement in Sound
Slumdog Millionaire : Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty
Other Nominees:
The Curious Case of Benjamin Button : David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten
The Dark Knight : Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo
WALL·E : Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt
Wanted : Chris Jenkins, Frank A. Montaño, Petr Forejt

Best Achievement in Sound Editing
The Dark Knight : Richard King
Other Nominees:
Iron Man : Frank E. Eulner, Christopher Boyes
Slumdog Millionaire : Tom Sayers
WALL·E : Ben Burtt, Matthew Wood
Wanted : Wylie Stateman

Best Achievement in Visual Effects
The Curious Case of Benjamin Button : Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron
Other Nominees:
The Dark Knight : Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin
Iron Man : John Nelson, Ben Snow, Daniel Sudick, Shane Mahan

Best Animated Feature Film of the Year
WALL·E : Andrew Stanton
Other Nominees:
Bolt : Chris Williams, Byron Howard
Kung Fu Panda : John Stevenson, Mark Osborne

Best Foreign Language Film of the Year
Okuribito (Japan)
Other Nominees:
Der Baader Meinhof Komplex (Germany)
Entre les murs (France)
Revanche (Austria)
Vals Im Bashir (Israel)

Best Documentary, Features
Man on Wire : James Marsh, Simon Chinn
Other Nominees:
The Betrayal - Nerakhoon : Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath
Encounters at the End of the World : Werner Herzog, Henry Kaiser
The Garden (2008/I): Scott Hamilton Kennedy
Trouble the Water : Tia Lessin, Carl Deal

Best Documentary, Short Subjects
Smile Pinki : Megan Mylan
Other Nominees:
The Conscience of Nhem En : Steven Okazaki
The Final Inch : Irene Taylor Brodsky, Tom Grant
The Witness from the Balcony of Room 306 : Adam Pertofsky, Margaret Hyde

Best Short Film, Animated
Maison en petits cubes, La : Kunio Katô
Other Nominees:
Ubornaya istoriya - lyubovnaya istoriya : Konstantin Bronzit
Oktapodi : Emud Mokhberi, Thierry Marchand
Presto : Doug Sweetland
This Way Up : Alan Smith, Adam Foulkes

Best Short Film, Live Action
Spielzeugland : Jochen Alexander Freydank
Other Nominees:
Auf der Strecke : Reto Caffi
Manon sur le bitume : Elizabeth Marre, Olivier Pont
New Boy : Steph Green, Tamara Anghie
Grisen : Tivi Magnusson, Dorthe Warnø Høgh

De commentaren zijn gesloten.